Bebek Ritüeli

Bebek Ritüeli

Bebek Ritüeli

Bebek ritüeli, yeni doğan bebekler üzerinde yapılan durumsal uygulamalardır. Durum tamamen inançla alakalı bir ritüel uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Yeni doğan bir bebeğe kıyafet giydirilirken rengine çok dikkat edilir. Yeni doğan bir bebeğin kötü olmaması ve olumsuzluklara karşı korunması için ritüeller uygulanıyor. Özellikle sarı renk giydirilmemeye çalışılır. Çünkü sarı rengin bebeğe sarılık getirmesinden korkuluyor. Renklerden sarı ve tonları çakralara bakıldığında 3. Çakra olarak görülür. Güç merkezi olan blokajları aktifleştirdiği için yaşam enerjisini emdiği düşünülüyor.

Bebek Ritüeli Neden Yapılır?

Yeni doğan bir bebek için çeşitli ritüeller uygulanıyor. Bu ritüeller aşağıdaki gibidir;

  • Yeni doğan bir bebeğin yıkanması konusuna dikkat edilir. Bebeğin banyosu doğduğu zaman yaptırılmaz. Bedeni ıslak bir bez ile hafifçe silinerek temizlenir. Bunun nedeni bebekte bulunan göbek bağının yaklaşık 2 ya da 3 hafta boyunca düşme süresinin bulunmasıdır. Göbek bağı düşmeden bebeğin yıkanması, bağın mikrop kapmasına neden olacağından bu ritüel uygulanır. İlk yirminci gün ve sonraki yirminci gün yapılan banyo halk arasında da kırklanma olarak biliniyor.
  • Bebek ritüellerinden bir tanesi de uykudur. Ninni, melodi ya da hafif sallamalar ritüellerden bazılarıdır. Çocuklar bu ritüellere bayılır. Çoğu zaman oyun eşliğinde uykuya dalabilirler. Kendilerini de güvende hissettikleri saptanmıştır. Bebeklerin uykusu için en uygun seçenekler; orta derece sertlikte bir yatak, ılık bir ortam ve ince pijamalar olarak belirlenmelidir.
  • Bebekler de rüya görür. Bu yüzden günlük yaşantısında bebeğin huzurlu ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenemeyeceği alanlar tercih edilmelidir. Uyku sırasında çocukların bir şeye sarılıp uyuması normaldir. Çocuk kendini güvende hisseder ve uykuya daha kolay geçebilir.
  • Yeni doğan bebekler 40 günlük olduktan sonra 40 uçurma ritüeli düzenlenir. Eski bir Şaman geleneğidir. Anne ve bebeğin sağlığı açısından doğumdan kırk gün sonra yani lohusalığın bittiği dönemde anne ve bebek yıkanır, kırk gezmesine çıkar. Kırk çıkarma banyosunu yaptıracak kişi aile büyüğü olmalıdır. Banyo sabah erken saatlerde evde yapılır. Banyoyu yaptıracak kişi 40 taş ve 40 çiçek toplar. Bunlar kaynatılır ve sterilize edilir. Banyo suyuna bırakılır. Nazar değmesin diye suya nazar boncuğu da konulur. Banyo bittikten sonra bebeğe yeni, özel kıyafetler giydirilir.

Bebek Ritüeli Neden Tercih Edilir?

Bebek ritüellerinde yöreden yöreye farklılık gözlemlenebilir. Geleneksel olarak da ifade edilen bu ritüeller aslında dış dünya ile ilgilidir. İnançlara bağlıdır. Çocukların ve bebeklerin büyüme süreçlerinde başına kötü bir olay gelmemesi, ilerde kokmaması, sağlıklı gelişim göstermesi gibi sebeplerden dolayı ritüeller yapılır.
Son dönemlerde bebekler doğmadan önce de partiler yapılabiliyor. Kız bebekler doğduktan 6 ay sonra da 6 ay kınası kutlanıyor. Bu ritüeller çoğu zaman eğlence için yapılsa da aslında altında farklı sebepler bulunabiliyor. Hem gelenek hem de inançlarla ilgili olan ritüelleri herkes uygulayabilir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP DANIŞMA